| GMT | Ccy | Events | Act | Cons | Prev | Rev |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 23:01 | GBP | RICS Housing Price Balance Mar | -23% | -18% | -12% | -14% |
| 05:00 | JPY | Consumer Confidence Mar | 33.3 | 38.4 | 40 | |
| 06:00 | JPY | Machine Tool Orders Y/Y Mar F | 28.10% | 24.20% | ||
| 06:00 | EUR | Germany Industrial Production M/M Feb | -0.30% | 0.70% | -0.50% | 0.00% |
| 06:00 | EUR | Germany Trade Balance (EUR) Feb | 19.8B | 18.6B | 21.2B | 21.4B |
| 12:30 | USD | Initial Jobless Claims (Apr 3) | 219K | 210K | 202K | 203K |
| 12:30 | USD | GDP Annualized Q4 F | 0.50% | 0.70% | 0.70% | |
| 12:30 | USD | GDP Price Index Q4 F | 3.70% | 3.80% | 3.80% | |
| 12:30 | USD | Personal Income M/M Feb | -0.10% | 0.30% | 0.40% | |
| 12:30 | USD | Personal Spending M/M Feb | 0.50% | 0.50% | 0.40% | 0.30% |
| 12:30 | USD | PCE Price Index M/M Feb | 0.40% | 0.40% | 0.30% | |
| 12:30 | USD | PCE Price Index Y/Y Feb | 2.80% | 2.80% | 2.80% | |
| 12:30 | USD | PCE Core Price Index M/M Feb | 0.40% | 0.40% | 0.40% | |
| 12:30 | USD | PCE Core Price Index Y/Y Feb | 3.00% | 3.00% | 3.10% | |
| 14:00 | USD | Whole Sale Inventories Feb F | 0.80% | -0.50% | -0.50% | |
| 14:30 | USD | Natural Gas Storage (Apr 3) | 50B | 41B | 36B |
| 23:01 | GBP |
| RICS Housing Price Balance Mar | |
| Actual | -23% |
| Consensus | -18% |
| Previous | -12% |
| Revised | -14% |
| 05:00 | JPY |
| Consumer Confidence Mar | |
| Actual | 33.3 |
| Consensus | 38.4 |
| Previous | 40 |
| 06:00 | JPY |
| Machine Tool Orders Y/Y Mar F | |
| Actual | 28.10% |
| Consensus | |
| Previous | 24.20% |
| 06:00 | EUR |
| Germany Industrial Production M/M Feb | |
| Actual | -0.30% |
| Consensus | 0.70% |
| Previous | -0.50% |
| Revised | 0.00% |
| 06:00 | EUR |
| Germany Trade Balance (EUR) Feb | |
| Actual | 19.8B |
| Consensus | 18.6B |
| Previous | 21.2B |
| Revised | 21.4B |
| 12:30 | USD |
| Initial Jobless Claims (Apr 3) | |
| Actual | 219K |
| Consensus | 210K |
| Previous | 202K |
| Revised | 203K |
| 12:30 | USD |
| GDP Annualized Q4 F | |
| Actual | 0.50% |
| Consensus | 0.70% |
| Previous | 0.70% |
| 12:30 | USD |
| GDP Price Index Q4 F | |
| Actual | 3.70% |
| Consensus | 3.80% |
| Previous | 3.80% |
| 12:30 | USD |
| Personal Income M/M Feb | |
| Actual | -0.10% |
| Consensus | 0.30% |
| Previous | 0.40% |
| 12:30 | USD |
| Personal Spending M/M Feb | |
| Actual | 0.50% |
| Consensus | 0.50% |
| Previous | 0.40% |
| Revised | 0.30% |
| 12:30 | USD |
| PCE Price Index M/M Feb | |
| Actual | 0.40% |
| Consensus | 0.40% |
| Previous | 0.30% |
| 12:30 | USD |
| PCE Price Index Y/Y Feb | |
| Actual | 2.80% |
| Consensus | 2.80% |
| Previous | 2.80% |
| 12:30 | USD |
| PCE Core Price Index M/M Feb | |
| Actual | 0.40% |
| Consensus | 0.40% |
| Previous | 0.40% |
| 12:30 | USD |
| PCE Core Price Index Y/Y Feb | |
| Actual | 3.00% |
| Consensus | 3.00% |
| Previous | 3.10% |
| 14:00 | USD |
| Whole Sale Inventories Feb F | |
| Actual | 0.80% |
| Consensus | -0.50% |
| Previous | -0.50% |
| 14:30 | USD |
| Natural Gas Storage (Apr 3) | |
| Actual | 50B |
| Consensus | 41B |
| Previous | 36B |




