| GMT | Ccy | Events | Act | Cons | Prev | Rev |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01:30 | AUD | Private Capital Expenditure Q1 | 6.50% | 1.00% | 0.40% | 0.70% |
| 09:00 | EUR | Eurozone Economic Sentiment May | 92 | 93 | ||
| 09:00 | EUR | Eurozone Services Sentiment May | 0.1 | 0.9 | ||
| 09:00 | EUR | Eurozone Industrial Confidence May | -7.8 | -7.7 | ||
| 09:00 | EUR | Eurozone Consumer Confidence May F | -19 | -19 | ||
| 11:30 | EUR | ECB Monetary Policy Meeting Accounts | ||||
| 12:30 | CAD | Current Account (CAD) Q1 | -1.9B | -0.7B | ||
| 12:30 | USD | Initial Jobless Claims (May 22) | 210K | 209K | ||
| 12:30 | USD | Personal Income M/M Apr | 0.40% | 0.60% | ||
| 12:30 | USD | Personal Spending M/M Apr | 0.50% | 0.90% | ||
| 12:30 | USD | PCE Price Index M/M Apr | 0.50% | 0.70% | ||
| 12:30 | USD | PCE Price Index Y/Y Apr | 3.80% | 3.50% | ||
| 12:30 | USD | Core PCE Price Index M/M Apr | 0.30% | 0.30% | ||
| 12:30 | USD | Core PCE Price Index Y/Y Apr | 3.30% | 3.20% | ||
| 12:30 | USD | Durable Goods Orders Apr | 3.30% | 0.80% | ||
| 12:30 | USD | Durable Goods Orders ex Transport Apr | 0.50% | 0.90% | ||
| 12:30 | USD | GDP Annualized Q1 P | 2% | 2% | ||
| 14:00 | USD | New Home Sales Apr | 661K | 682K | ||
| 14:30 | USD | Natural Gas Storage (May 22) | 96B | 101B | ||
| 16:00 | USD | Crude Oil Inventories (May 22) | -3.8M | -7.9M |
| 01:30 | AUD |
| Private Capital Expenditure Q1 | |
| Actual | 6.50% |
| Consensus | 1.00% |
| Previous | 0.40% |
| Revised | 0.70% |
| 09:00 | EUR |
| Eurozone Economic Sentiment May | |
| Actual | |
| Consensus | 92 |
| Previous | 93 |
| 09:00 | EUR |
| Eurozone Services Sentiment May | |
| Actual | |
| Consensus | 0.1 |
| Previous | 0.9 |
| 09:00 | EUR |
| Eurozone Industrial Confidence May | |
| Actual | |
| Consensus | -7.8 |
| Previous | -7.7 |
| 09:00 | EUR |
| Eurozone Consumer Confidence May F | |
| Actual | |
| Consensus | -19 |
| Previous | -19 |
| 11:30 | EUR |
| ECB Monetary Policy Meeting Accounts | |
| Actual | |
| Consensus | |
| Previous | |
| 12:30 | CAD |
| Current Account (CAD) Q1 | |
| Actual | |
| Consensus | -1.9B |
| Previous | -0.7B |
| 12:30 | USD |
| Initial Jobless Claims (May 22) | |
| Actual | |
| Consensus | 210K |
| Previous | 209K |
| 12:30 | USD |
| Personal Income M/M Apr | |
| Actual | |
| Consensus | 0.40% |
| Previous | 0.60% |
| 12:30 | USD |
| Personal Spending M/M Apr | |
| Actual | |
| Consensus | 0.50% |
| Previous | 0.90% |
| 12:30 | USD |
| PCE Price Index M/M Apr | |
| Actual | |
| Consensus | 0.50% |
| Previous | 0.70% |
| 12:30 | USD |
| PCE Price Index Y/Y Apr | |
| Actual | |
| Consensus | 3.80% |
| Previous | 3.50% |
| 12:30 | USD |
| Core PCE Price Index M/M Apr | |
| Actual | |
| Consensus | 0.30% |
| Previous | 0.30% |
| 12:30 | USD |
| Core PCE Price Index Y/Y Apr | |
| Actual | |
| Consensus | 3.30% |
| Previous | 3.20% |
| 12:30 | USD |
| Durable Goods Orders Apr | |
| Actual | |
| Consensus | 3.30% |
| Previous | 0.80% |
| 12:30 | USD |
| Durable Goods Orders ex Transport Apr | |
| Actual | |
| Consensus | 0.50% |
| Previous | 0.90% |
| 12:30 | USD |
| GDP Annualized Q1 P | |
| Actual | |
| Consensus | 2% |
| Previous | 2% |
| 14:00 | USD |
| New Home Sales Apr | |
| Actual | |
| Consensus | 661K |
| Previous | 682K |
| 14:30 | USD |
| Natural Gas Storage (May 22) | |
| Actual | |
| Consensus | 96B |
| Previous | 101B |
| 16:00 | USD |
| Crude Oil Inventories (May 22) | |
| Actual | |
| Consensus | -3.8M |
| Previous | -7.9M |




