| GMT | Ccy | Events | Act | Cons | Prev | Rev |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 23:30 | JPY | Tokyo CPI Y/Y May | 1.40% | 1.50% | ||
| 23:30 | JPY | Tokyo CPI Core Y/Y May | 1.30% | 1.50% | 1.50% | |
| 23:30 | JPY | Tokyo CPI Core-Core Y/Y May | 1.60% | 1.90% | ||
| 23:30 | JPY | Unemployment Rate Apr | 2.50% | 2.70% | 2.70% | |
| 23:50 | JPY | Industrial Production M/M Apr P | 0.80% | -0.30% | -0.40% | |
| 23:50 | JPY | Retail Trade Y/Y Apr | 2.10% | 1.30% | 1.70% | 1.40% |
| 01:00 | NZD | ANZ Business Confidence May | 10 | -10.6 | ||
| 01:00 | NZD | ANZ Activity Outlook May | 25.6 | 19.6 | ||
| 05:00 | JPY | Housing Starts Y/Y Apr | 11.40% | 14.70% | -29.30% | |
| 05:00 | JPY | Consumer Confidence Index May | 33.6 | 32.5 | 32.2 | |
| 06:45 | EUR | France GDP Q/Q Q1 | -0.10% | 0.00% | 0.00% | |
| 07:00 | CHF | KOF Leading Indicator Apr | 98 | 98 | 97.9 | 97.8 |
| 07:55 | EUR | Germany Unemployment Change Apr | -12K | 10K | 20K | |
| 07:55 | EUR | Germany Unemployment Rate Apr | 6.30% | 6.40% | 6.40% | |
| 12:00 | EUR | Germany CPI M/M May P | -0.20% | 0.10% | 0.60% | |
| 12:00 | EUR | Germany CPI Y/Y May P | 2.60% | 2.80% | 2.90% | |
| 12:30 | CAD | GDP M/M Mar | -0.10% | 0.10% | 0.20% | |
| 12:30 | USD | Goods Trade Balance (USD) Apr P | -82.4B | -88.6B | -87.9B | -85.3B |
| 13:45 | USD | Chicago PMI May | 62.7 | 51.3 | 49.2 |
| 23:30 | JPY |
| Tokyo CPI Y/Y May | |
| Actual | 1.40% |
| Consensus | |
| Previous | 1.50% |
| 23:30 | JPY |
| Tokyo CPI Core Y/Y May | |
| Actual | 1.30% |
| Consensus | 1.50% |
| Previous | 1.50% |
| 23:30 | JPY |
| Tokyo CPI Core-Core Y/Y May | |
| Actual | 1.60% |
| Consensus | |
| Previous | 1.90% |
| 23:30 | JPY |
| Unemployment Rate Apr | |
| Actual | 2.50% |
| Consensus | 2.70% |
| Previous | 2.70% |
| 23:50 | JPY |
| Industrial Production M/M Apr P | |
| Actual | 0.80% |
| Consensus | -0.30% |
| Previous | -0.40% |
| 23:50 | JPY |
| Retail Trade Y/Y Apr | |
| Actual | 2.10% |
| Consensus | 1.30% |
| Previous | 1.70% |
| Revised | 1.40% |
| 01:00 | NZD |
| ANZ Business Confidence May | |
| Actual | 10 |
| Consensus | |
| Previous | -10.6 |
| 01:00 | NZD |
| ANZ Activity Outlook May | |
| Actual | 25.6 |
| Consensus | |
| Previous | 19.6 |
| 05:00 | JPY |
| Housing Starts Y/Y Apr | |
| Actual | 11.40% |
| Consensus | 14.70% |
| Previous | -29.30% |
| 05:00 | JPY |
| Consumer Confidence Index May | |
| Actual | 33.6 |
| Consensus | 32.5 |
| Previous | 32.2 |
| 06:45 | EUR |
| France GDP Q/Q Q1 | |
| Actual | -0.10% |
| Consensus | 0.00% |
| Previous | 0.00% |
| 07:00 | CHF |
| KOF Leading Indicator Apr | |
| Actual | 98 |
| Consensus | 98 |
| Previous | 97.9 |
| Revised | 97.8 |
| 07:55 | EUR |
| Germany Unemployment Change Apr | |
| Actual | -12K |
| Consensus | 10K |
| Previous | 20K |
| 07:55 | EUR |
| Germany Unemployment Rate Apr | |
| Actual | 6.30% |
| Consensus | 6.40% |
| Previous | 6.40% |
| 12:00 | EUR |
| Germany CPI M/M May P | |
| Actual | -0.20% |
| Consensus | 0.10% |
| Previous | 0.60% |
| 12:00 | EUR |
| Germany CPI Y/Y May P | |
| Actual | 2.60% |
| Consensus | 2.80% |
| Previous | 2.90% |
| 12:30 | CAD |
| GDP M/M Mar | |
| Actual | -0.10% |
| Consensus | 0.10% |
| Previous | 0.20% |
| 12:30 | USD |
| Goods Trade Balance (USD) Apr P | |
| Actual | -82.4B |
| Consensus | -88.6B |
| Previous | -87.9B |
| Revised | -85.3B |
| 13:45 | USD |
| Chicago PMI May | |
| Actual | 62.7 |
| Consensus | 51.3 |
| Previous | 49.2 |




