| GMT | Ccy | Events | Act | Cons | Prev | Rev |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 23:50 | JPY | Monetary Base Y/Y Apr | -11.30% | -10.50% | -11.60% | |
| 23:50 | JPY | BoJ Minutes | ||||
| 01:30 | AUD | Trade Balance (AUD) Mar | -1.84B | 4.45B | 5.69B | 5.03B |
| 06:00 | EUR | Germany Factory Orders M/M Mar | 5.00% | 1.10% | 0.90% | |
| 07:00 | CHF | Foreign Currency Reserves *CHF) Apr | 716B | 721B | ||
| 08:00 | CHF | Unemployment Rate M/M Apr | 3.00% | 3.00% | 3.00% | |
| 08:30 | GBP | Construction PMI Apr | 39.7 | 46.2 | 45.6 | |
| 09:00 | EUR | Eurozone Retail Sales M/M Mar | -0.10% | -0.40% | -0.20% | |
| 12:30 | USD | Initial Jobless Claims (May 1) | 200K | 199K | 189K | 190K |
| 12:30 | USD | Nonfarm Productivity Q1 P | 0.80% | 0.70% | 1.80% | |
| 12:30 | USD | Unit Labor Costs Q1 P | 2.30% | 2.60% | 4.40% | |
| 14:30 | USD | Natural Gas Storage (May 1) | 72B | 79B |
| 23:50 | JPY |
| Monetary Base Y/Y Apr | |
| Actual | -11.30% |
| Consensus | -10.50% |
| Previous | -11.60% |
| 23:50 | JPY |
| BoJ Minutes | |
| Actual | |
| Consensus | |
| Previous | |
| 01:30 | AUD |
| Trade Balance (AUD) Mar | |
| Actual | -1.84B |
| Consensus | 4.45B |
| Previous | 5.69B |
| Revised | 5.03B |
| 06:00 | EUR |
| Germany Factory Orders M/M Mar | |
| Actual | 5.00% |
| Consensus | 1.10% |
| Previous | 0.90% |
| 07:00 | CHF |
| Foreign Currency Reserves *CHF) Apr | |
| Actual | 716B |
| Consensus | |
| Previous | 721B |
| 08:00 | CHF |
| Unemployment Rate M/M Apr | |
| Actual | 3.00% |
| Consensus | 3.00% |
| Previous | 3.00% |
| 08:30 | GBP |
| Construction PMI Apr | |
| Actual | 39.7 |
| Consensus | 46.2 |
| Previous | 45.6 |
| 09:00 | EUR |
| Eurozone Retail Sales M/M Mar | |
| Actual | -0.10% |
| Consensus | -0.40% |
| Previous | -0.20% |
| 12:30 | USD |
| Initial Jobless Claims (May 1) | |
| Actual | 200K |
| Consensus | 199K |
| Previous | 189K |
| Revised | 190K |
| 12:30 | USD |
| Nonfarm Productivity Q1 P | |
| Actual | 0.80% |
| Consensus | 0.70% |
| Previous | 1.80% |
| 12:30 | USD |
| Unit Labor Costs Q1 P | |
| Actual | 2.30% |
| Consensus | 2.60% |
| Previous | 4.40% |
| 14:30 | USD |
| Natural Gas Storage (May 1) | |
| Actual | |
| Consensus | 72B |
| Previous | 79B |




