Monday, May 11, 2026
| GMT | Ccy | Events | Cons | Prev |
|---|---|---|---|---|
| 01:30 | CNY | CPI Y/Y Apr | 0.90% | 1.00% |
| 01:30 | CNY | PPI Y/Y Apr | 1.70% | 0.50% |
| 14:00 | USD | Existing Home Sales Apr | 4.05M | 3.98M |
| 01:30 | CNY |
| CPI Y/Y Apr | |
| Consensus | 0.90% |
| Previous | 1.00% |
| 01:30 | CNY |
| PPI Y/Y Apr | |
| Consensus | 1.70% |
| Previous | 0.50% |
| 14:00 | USD |
| Existing Home Sales Apr | |
| Consensus | 4.05M |
| Previous | 3.98M |
Tuesday, May 12, 2026
| GMT | Ccy | Events | Cons | Prev |
|---|---|---|---|---|
| 23:30 | JPY | Household Spending Y/Y Mar | -1.50% | -1.80% |
| 23:50 | JPY | BoJ Summary of Opinions | ||
| 01:30 | AUD | NAB Business Conditions Apr | 6 | |
| 01:30 | AUD | NAB Business Confidence Apr | -29 | |
| 05:00 | JPY | Leading Economic Index Mar P | 114.6 | 113.3 |
| 06:00 | EUR | Germany CPI M/M Apr F | 0.60% | 0.60% |
| 06:00 | EUR | Germany CPI Y/Y Apr F | 2.90% | 2.90% |
| 06:30 | CHF | Producer and Import Prices M/M Apr | 0.10% | 0.20% |
| 06:30 | CHF | Producer and Import Prices Y/Y Apr | -2.70% | |
| 09:00 | EUR | Germany ZEW Economic Sentiment May | -20.5 | -17.2 |
| 09:00 | EUR | Germany ZEW Current Situation May | -77.5 | -73.7 |
| 09:00 | EUR | Eurozone ZEW Economic Sentiment May | -20 | -20.4 |
| 10:00 | USD | NFIB Business Optimism Index Apr | 96.1 | 95.8 |
| 12:30 | USD | CPI M/M Apr | 0.60% | 0.90% |
| 12:30 | USD | CPI Y/Y Apr | 3.70% | 3.30% |
| 12:30 | USD | CPI Core M/M Apr | 0.30% | 0.20% |
| 12:30 | USD | CPI Core Y/Y Apr | 2.70% | 2.60% |
| 23:30 | JPY |
| Household Spending Y/Y Mar | |
| Consensus | -1.50% |
| Previous | -1.80% |
| 23:50 | JPY |
| BoJ Summary of Opinions | |
| Consensus | |
| Previous | |
| 01:30 | AUD |
| NAB Business Conditions Apr | |
| Consensus | |
| Previous | 6 |
| 01:30 | AUD |
| NAB Business Confidence Apr | |
| Consensus | |
| Previous | -29 |
| 05:00 | JPY |
| Leading Economic Index Mar P | |
| Consensus | 114.6 |
| Previous | 113.3 |
| 06:00 | EUR |
| Germany CPI M/M Apr F | |
| Consensus | 0.60% |
| Previous | 0.60% |
| 06:00 | EUR |
| Germany CPI Y/Y Apr F | |
| Consensus | 2.90% |
| Previous | 2.90% |
| 06:30 | CHF |
| Producer and Import Prices M/M Apr | |
| Consensus | 0.10% |
| Previous | 0.20% |
| 06:30 | CHF |
| Producer and Import Prices Y/Y Apr | |
| Consensus | |
| Previous | -2.70% |
| 09:00 | EUR |
| Germany ZEW Economic Sentiment May | |
| Consensus | -20.5 |
| Previous | -17.2 |
| 09:00 | EUR |
| Germany ZEW Current Situation May | |
| Consensus | -77.5 |
| Previous | -73.7 |
| 09:00 | EUR |
| Eurozone ZEW Economic Sentiment May | |
| Consensus | -20 |
| Previous | -20.4 |
| 10:00 | USD |
| NFIB Business Optimism Index Apr | |
| Consensus | 96.1 |
| Previous | 95.8 |
| 12:30 | USD |
| CPI M/M Apr | |
| Consensus | 0.60% |
| Previous | 0.90% |
| 12:30 | USD |
| CPI Y/Y Apr | |
| Consensus | 3.70% |
| Previous | 3.30% |
| 12:30 | USD |
| CPI Core M/M Apr | |
| Consensus | 0.30% |
| Previous | 0.20% |
| 12:30 | USD |
| CPI Core Y/Y Apr | |
| Consensus | 2.70% |
| Previous | 2.60% |
Wednesday, May 13, 2026
| GMT | Ccy | Events | Cons | Prev |
|---|---|---|---|---|
| 23:50 | JPY | Bank Lending Y/Y Apr | 4.60% | 4.80% |
| 23:50 | JPY | Current Account (JPY) Mar | 2.93T | 2.71T |
| 01:30 | AUD | Wage Price Index Q/Q Q1 | 0.80% | 0.80% |
| 03:00 | NZD | RBNZ Inflation Expectations Q2 | 2.37% | |
| 05:00 | JPY | Eco Watchers Survey: Current Apr | 41.6 | 42.2 |
| 09:00 | EUR | Eurozone GDP Q/Q Q1 P | 0.10% | 0.10% |
| 09:00 | EUR | Eurozone Industrial Production M/M Mar | 0.30% | 0.40% |
| 12:30 | USD | PPI M/M Apr | 0.50% | 0.50% |
| 12:30 | USD | PPI Y/Y Apr | 4.90% | 4.00% |
| 12:30 | USD | PPI Core M/M Apr | 0.30% | 0.10% |
| 12:30 | USD | PPI Core Y/Y Apr | 4.30% | 3.80% |
| 14:30 | USD | Crude Oil Inventories (May 8) | -2.0M | -2.3M |
| 23:50 | JPY |
| Bank Lending Y/Y Apr | |
| Consensus | 4.60% |
| Previous | 4.80% |
| 23:50 | JPY |
| Current Account (JPY) Mar | |
| Consensus | 2.93T |
| Previous | 2.71T |
| 01:30 | AUD |
| Wage Price Index Q/Q Q1 | |
| Consensus | 0.80% |
| Previous | 0.80% |
| 03:00 | NZD |
| RBNZ Inflation Expectations Q2 | |
| Consensus | |
| Previous | 2.37% |
| 05:00 | JPY |
| Eco Watchers Survey: Current Apr | |
| Consensus | 41.6 |
| Previous | 42.2 |
| 09:00 | EUR |
| Eurozone GDP Q/Q Q1 P | |
| Consensus | 0.10% |
| Previous | 0.10% |
| 09:00 | EUR |
| Eurozone Industrial Production M/M Mar | |
| Consensus | 0.30% |
| Previous | 0.40% |
| 12:30 | USD |
| PPI M/M Apr | |
| Consensus | 0.50% |
| Previous | 0.50% |
| 12:30 | USD |
| PPI Y/Y Apr | |
| Consensus | 4.90% |
| Previous | 4.00% |
| 12:30 | USD |
| PPI Core M/M Apr | |
| Consensus | 0.30% |
| Previous | 0.10% |
| 12:30 | USD |
| PPI Core Y/Y Apr | |
| Consensus | 4.30% |
| Previous | 3.80% |
| 14:30 | USD |
| Crude Oil Inventories (May 8) | |
| Consensus | -2.0M |
| Previous | -2.3M |
Thursday, May 14, 2026
| GMT | Ccy | Events | Cons | Prev |
|---|---|---|---|---|
| 23:01 | GBP | RICS Housing Price Balance Apr | -25% | -23% |
| 23:50 | JPY | Money Supply M2+CD Y/Y Apr | 2.10% | 2.00% |
| 01:00 | AUD | Consumer Inflation Expectations May | 5.90% | |
| 06:00 | GBP | GDP Q/Q Q1 P | 0.60% | 0.10% |
| 06:00 | GBP | GDP M/M Mar | -0.20% | 0.50% |
| 06:00 | GBP | Goods Trade Balance (GBP) Mar | -20.1B | -18.8B |
| 12:30 | CAD | Wholesale Sales M/M Mar | 1.30% | 2.00% |
| 12:30 | USD | Initial Jobless Claims (May 8) | 205K | 200K |
| 12:30 | USD | Retail Sales M/M Apr | 0.50% | 1.70% |
| 12:30 | USD | Retail Sales ex Autos M/M Apr | 0.60% | 1.90% |
| 12:30 | USD | Import Price Index M/M Apr | 1.10% | 0.80% |
| 14:00 | USD | Business Inventories Mar | 0.30% | 0.40% |
| 14:30 | USD | Natural Gas Storage (May 8) | 63B |
| 23:01 | GBP |
| RICS Housing Price Balance Apr | |
| Consensus | -25% |
| Previous | -23% |
| 23:50 | JPY |
| Money Supply M2+CD Y/Y Apr | |
| Consensus | 2.10% |
| Previous | 2.00% |
| 01:00 | AUD |
| Consumer Inflation Expectations May | |
| Consensus | |
| Previous | 5.90% |
| 06:00 | GBP |
| GDP Q/Q Q1 P | |
| Consensus | 0.60% |
| Previous | 0.10% |
| 06:00 | GBP |
| GDP M/M Mar | |
| Consensus | -0.20% |
| Previous | 0.50% |
| 06:00 | GBP |
| Goods Trade Balance (GBP) Mar | |
| Consensus | -20.1B |
| Previous | -18.8B |
| 12:30 | CAD |
| Wholesale Sales M/M Mar | |
| Consensus | 1.30% |
| Previous | 2.00% |
| 12:30 | USD |
| Initial Jobless Claims (May 8) | |
| Consensus | 205K |
| Previous | 200K |
| 12:30 | USD |
| Retail Sales M/M Apr | |
| Consensus | 0.50% |
| Previous | 1.70% |
| 12:30 | USD |
| Retail Sales ex Autos M/M Apr | |
| Consensus | 0.60% |
| Previous | 1.90% |
| 12:30 | USD |
| Import Price Index M/M Apr | |
| Consensus | 1.10% |
| Previous | 0.80% |
| 14:00 | USD |
| Business Inventories Mar | |
| Consensus | 0.30% |
| Previous | 0.40% |
| 14:30 | USD |
| Natural Gas Storage (May 8) | |
| Consensus | |
| Previous | 63B |
Friday, May 15, 2026
| GMT | Ccy | Events | Cons | Prev |
|---|---|---|---|---|
| 22:30 | NZD | Business NZ PMI Apr | 53.2 | |
| 23:50 | JPY | PPI Y/Y Apr | 3.00% | 2.60% |
| 06:00 | JPY | Machine Tool Orders Y/Y Apr | 28.10% | 28.10% |
| 12:15 | CAD | Housing Starts Y/Y Apr | 245K | 236K |
| 12:30 | CAD | Manufacturing Sales M/M Mar | 3.50% | 3.60% |
| 12:30 | USD | Empire State Manufacturing May | 8.1 | 11 |
| 13:15 | USD | Industrial Production M/M Apr | 0.20% | -0.50% |
| 13:15 | USD | Capacity Utilization Apr | 75.90% | 75.70% |
| 22:30 | NZD |
| Business NZ PMI Apr | |
| Consensus | |
| Previous | 53.2 |
| 23:50 | JPY |
| PPI Y/Y Apr | |
| Consensus | 3.00% |
| Previous | 2.60% |
| 06:00 | JPY |
| Machine Tool Orders Y/Y Apr | |
| Consensus | 28.10% |
| Previous | 28.10% |
| 12:15 | CAD |
| Housing Starts Y/Y Apr | |
| Consensus | 245K |
| Previous | 236K |
| 12:30 | CAD |
| Manufacturing Sales M/M Mar | |
| Consensus | 3.50% |
| Previous | 3.60% |
| 12:30 | USD |
| Empire State Manufacturing May | |
| Consensus | 8.1 |
| Previous | 11 |
| 13:15 | USD |
| Industrial Production M/M Apr | |
| Consensus | 0.20% |
| Previous | -0.50% |
| 13:15 | USD |
| Capacity Utilization Apr | |
| Consensus | 75.90% |
| Previous | 75.70% |




