| GMT | Ccy | Events | Act | Cons | Prev | Rev |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 22:45 | NZD | Trade Balance (NZD) Apr | 1920M | 980M | 698M | 430M |
| 23:00 | AUD | Manufacturing PMI May P | 50.2 | 51.3 | ||
| 23:00 | AUD | Services PMI May P | 47.7 | 50.7 | ||
| 23:50 | JPY | Trade Balance Apr | 0.24T | -0.20T | 0.09T | |
| 23:50 | JPY | Machinery Orders M/M Mar | -9.40% | -7.70% | 13.60% | |
| 00:30 | JPY | Manufacturing PMI May P | 54.5 | 54.5 | 55.1 | |
| 00:30 | JPY | Services PMI May P | 50.00 | 51 | ||
| 01:00 | AUD | Consumer Inflation Expectations May | 5.60% | 5.90% | ||
| 01:30 | AUD | Employment ChangeApr | 15.2K | 17.9K | ||
| 01:30 | AUD | Unemployment Rate Apr | 4.30% | 4.30% | ||
| 07:15 | EUR | France Manufacturing PMI May P | 52.3 | 52.8 | ||
| 07:15 | EUR | France Services PMI May P | 46.7 | 46.5 | ||
| 07:30 | EUR | Germany Manufacturing PMI May P | 51 | 51.4 | ||
| 07:30 | EUR | Germany Services PMI May P | 47.1 | 46.9 | ||
| 08:00 | EUR | Eurozone Current Account (EUR) Mar | 25.3B | 24.9B | ||
| 08:00 | EUR | Eurozone Manufacturing PMI May P | 51.8 | 52.2 | ||
| 08:00 | EUR | Eurozone Services PMI May P | 48 | 47.6 | ||
| 08:30 | GBP | Manufacturing PMI May P | 53 | 53.7 | ||
| 08:30 | GBP | Services PMI May P | 51.9 | 52.7 | ||
| 12:30 | USD | Initial Jobless Claims (May 15) | 210K | 211K | ||
| 12:30 | USD | Building Permits Apr | 1.38M | 1.37M | ||
| 12:30 | USD | Housing Starts Apr | 1.42M | 1.50M | ||
| 12:30 | USD | Philadelphia Fed Manufacturing Survey May | 15.3 | 26.7 | ||
| 13:45 | USD | Manufacturing PMI May P | 53.7 | 54.5 | ||
| 13:45 | USD | Services PMI May P | 51.3 | 51 | ||
| 14:00 | EUR | Eurozone Consumer Confidence May P | -21 | -20.6 | ||
| 14:30 | USD | Natural Gas Storage (May 15) | 96B | 85B |
| 22:45 | NZD |
| Trade Balance (NZD) Apr | |
| Actual | 1920M |
| Consensus | 980M |
| Previous | 698M |
| Revised | 430M |
| 23:00 | AUD |
| Manufacturing PMI May P | |
| Actual | 50.2 |
| Consensus | |
| Previous | 51.3 |
| 23:00 | AUD |
| Services PMI May P | |
| Actual | 47.7 |
| Consensus | |
| Previous | 50.7 |
| 23:50 | JPY |
| Trade Balance Apr | |
| Actual | 0.24T |
| Consensus | -0.20T |
| Previous | 0.09T |
| 23:50 | JPY |
| Machinery Orders M/M Mar | |
| Actual | -9.40% |
| Consensus | -7.70% |
| Previous | 13.60% |
| 00:30 | JPY |
| Manufacturing PMI May P | |
| Actual | 54.5 |
| Consensus | 54.5 |
| Previous | 55.1 |
| 00:30 | JPY |
| Services PMI May P | |
| Actual | 50.00 |
| Consensus | |
| Previous | 51 |
| 01:00 | AUD |
| Consumer Inflation Expectations May | |
| Actual | |
| Consensus | 5.60% |
| Previous | 5.90% |
| 01:30 | AUD |
| Employment ChangeApr | |
| Actual | |
| Consensus | 15.2K |
| Previous | 17.9K |
| 01:30 | AUD |
| Unemployment Rate Apr | |
| Actual | |
| Consensus | 4.30% |
| Previous | 4.30% |
| 07:15 | EUR |
| France Manufacturing PMI May P | |
| Actual | |
| Consensus | 52.3 |
| Previous | 52.8 |
| 07:15 | EUR |
| France Services PMI May P | |
| Actual | |
| Consensus | 46.7 |
| Previous | 46.5 |
| 07:30 | EUR |
| Germany Manufacturing PMI May P | |
| Actual | |
| Consensus | 51 |
| Previous | 51.4 |
| 07:30 | EUR |
| Germany Services PMI May P | |
| Actual | |
| Consensus | 47.1 |
| Previous | 46.9 |
| 08:00 | EUR |
| Eurozone Current Account (EUR) Mar | |
| Actual | |
| Consensus | 25.3B |
| Previous | 24.9B |
| 08:00 | EUR |
| Eurozone Manufacturing PMI May P | |
| Actual | |
| Consensus | 51.8 |
| Previous | 52.2 |
| 08:00 | EUR |
| Eurozone Services PMI May P | |
| Actual | |
| Consensus | 48 |
| Previous | 47.6 |
| 08:30 | GBP |
| Manufacturing PMI May P | |
| Actual | |
| Consensus | 53 |
| Previous | 53.7 |
| 08:30 | GBP |
| Services PMI May P | |
| Actual | |
| Consensus | 51.9 |
| Previous | 52.7 |
| 12:30 | USD |
| Initial Jobless Claims (May 15) | |
| Actual | |
| Consensus | 210K |
| Previous | 211K |
| 12:30 | USD |
| Building Permits Apr | |
| Actual | |
| Consensus | 1.38M |
| Previous | 1.37M |
| 12:30 | USD |
| Housing Starts Apr | |
| Actual | |
| Consensus | 1.42M |
| Previous | 1.50M |
| 12:30 | USD |
| Philadelphia Fed Manufacturing Survey May | |
| Actual | |
| Consensus | 15.3 |
| Previous | 26.7 |
| 13:45 | USD |
| Manufacturing PMI May P | |
| Actual | |
| Consensus | 53.7 |
| Previous | 54.5 |
| 13:45 | USD |
| Services PMI May P | |
| Actual | |
| Consensus | 51.3 |
| Previous | 51 |
| 14:00 | EUR |
| Eurozone Consumer Confidence May P | |
| Actual | |
| Consensus | -21 |
| Previous | -20.6 |
| 14:30 | USD |
| Natural Gas Storage (May 15) | |
| Actual | |
| Consensus | 96B |
| Previous | 85B |




