Monday, May 25, 2026
| GMT | Ccy | Events | Cons | Prev |
|---|---|---|---|---|
| 12:30 | CAD | Corporate Profits Q/Q Q1 | -1.60% |
| 12:30 | CAD |
| Corporate Profits Q/Q Q1 | |
| Consensus | |
| Previous | -1.60% |
Tuesday, May 26, 2026
| GMT | Ccy | Events | Cons | Prev |
|---|---|---|---|---|
| 13:00 | USD | S&P/Case-Shiller Home Price Indices Y/Y Mar | 1.00% | 0.90% |
| 13:00 | USD | Housing Price Index M/M Mar | 0.10% | 0.00% |
| 14:00 | USD | Consumer Confidence May | 91.6 | 92.8 |
| 13:00 | USD |
| S&P/Case-Shiller Home Price Indices Y/Y Mar | |
| Consensus | 1.00% |
| Previous | 0.90% |
| 13:00 | USD |
| Housing Price Index M/M Mar | |
| Consensus | 0.10% |
| Previous | 0.00% |
| 14:00 | USD |
| Consumer Confidence May | |
| Consensus | 91.6 |
| Previous | 92.8 |
Wednesday, May 27, 2026
| GMT | Ccy | Events | Cons | Prev |
|---|---|---|---|---|
| 23:50 | JPY | Corporate Service Price Index Y/Y Apr | 3.00% | 3.10% |
| 01:00 | AUD | Westpac Leading Index M/M Mar | -0.10% | |
| 01:30 | AUD | CPI M/M Apr | 0.60% | 1.10% |
| 01:30 | AUD | CPI Y/Y Apr | 4.40% | 4.60% |
| 01:30 | AUD | Trimmed Mean CPI M/M Apr | 0.40% | 0.30% |
| 01:30 | AUD | Trimmed Mean CPI Y/Y Apr | 3.30% | |
| 02:00 | NZD | RBNZ Interest Rate Decision | 2.25% | 2.25% |
| 08:00 | CHF | UBS Economic Expectations May | -30.3 | |
| 09:00 | EUR | Eurozone Economic Sentiment May | 92 | 93 |
| 09:00 | EUR | Eurozone Services Sentiment May | 0.1 | 0.9 |
| 09:00 | EUR | Eurozone Industrial Confidence May | -7.8 | -7.7 |
| 09:00 | EUR | Eurozone Consumer Confidence May F | -19 | -19 |
| 23:50 | JPY |
| Corporate Service Price Index Y/Y Apr | |
| Consensus | 3.00% |
| Previous | 3.10% |
| 01:00 | AUD |
| Westpac Leading Index M/M Mar | |
| Consensus | |
| Previous | -0.10% |
| 01:30 | AUD |
| CPI M/M Apr | |
| Consensus | 0.60% |
| Previous | 1.10% |
| 01:30 | AUD |
| CPI Y/Y Apr | |
| Consensus | 4.40% |
| Previous | 4.60% |
| 01:30 | AUD |
| Trimmed Mean CPI M/M Apr | |
| Consensus | 0.40% |
| Previous | 0.30% |
| 01:30 | AUD |
| Trimmed Mean CPI Y/Y Apr | |
| Consensus | |
| Previous | 3.30% |
| 02:00 | NZD |
| RBNZ Interest Rate Decision | |
| Consensus | 2.25% |
| Previous | 2.25% |
| 08:00 | CHF |
| UBS Economic Expectations May | |
| Consensus | |
| Previous | -30.3 |
| 09:00 | EUR |
| Eurozone Economic Sentiment May | |
| Consensus | 92 |
| Previous | 93 |
| 09:00 | EUR |
| Eurozone Services Sentiment May | |
| Consensus | 0.1 |
| Previous | 0.9 |
| 09:00 | EUR |
| Eurozone Industrial Confidence May | |
| Consensus | -7.8 |
| Previous | -7.7 |
| 09:00 | EUR |
| Eurozone Consumer Confidence May F | |
| Consensus | -19 |
| Previous | -19 |
Thursday, May 28, 2026
| GMT | Ccy | Events | Cons | Prev |
|---|---|---|---|---|
| 01:30 | AUD | Private Capital Expenditure Q1 | 1.00% | 0.40% |
| 11:30 | EUR | ECB Monetary Policy Meeting Accounts | ||
| 12:30 | CAD | Current Account (CAD) Q1 | -1.9B | -0.7B |
| 12:30 | USD | Initial Jobless Claims (May 22) | 210K | 209K |
| 12:30 | USD | Personal Income M/M Apr | 0.40% | 0.60% |
| 12:30 | USD | Personal Spending M/M Apr | 0.50% | 0.90% |
| 12:30 | USD | PCE Price Index M/M Apr | 0.70% | |
| 12:30 | USD | PCE Price Index Y/Y Apr | 3.50% | |
| 12:30 | USD | Core PCE Price Index M/M Apr | 0.30% | |
| 12:30 | USD | Core PCE Price Index Y/Y Apr | 3.20% | |
| 12:30 | USD | Durable Goods Orders Apr | 3.30% | 0.80% |
| 12:30 | USD | Durable Goods Orders ex Transport Apr | 0.50% | 0.90% |
| 12:30 | USD | GDP Annualized Q1 P | 2% | 2% |
| 14:00 | USD | New Home Sales Apr | 661K | 682K |
| 14:30 | USD | Natural Gas Storage (May 22) | 101B | |
| 16:00 | USD | Crude Oil Inventories (May 22) | -7.9M |
| 01:30 | AUD |
| Private Capital Expenditure Q1 | |
| Consensus | 1.00% |
| Previous | 0.40% |
| 11:30 | EUR |
| ECB Monetary Policy Meeting Accounts | |
| Consensus | |
| Previous | |
| 12:30 | CAD |
| Current Account (CAD) Q1 | |
| Consensus | -1.9B |
| Previous | -0.7B |
| 12:30 | USD |
| Initial Jobless Claims (May 22) | |
| Consensus | 210K |
| Previous | 209K |
| 12:30 | USD |
| Personal Income M/M Apr | |
| Consensus | 0.40% |
| Previous | 0.60% |
| 12:30 | USD |
| Personal Spending M/M Apr | |
| Consensus | 0.50% |
| Previous | 0.90% |
| 12:30 | USD |
| PCE Price Index M/M Apr | |
| Consensus | |
| Previous | 0.70% |
| 12:30 | USD |
| PCE Price Index Y/Y Apr | |
| Consensus | |
| Previous | 3.50% |
| 12:30 | USD |
| Core PCE Price Index M/M Apr | |
| Consensus | |
| Previous | 0.30% |
| 12:30 | USD |
| Core PCE Price Index Y/Y Apr | |
| Consensus | |
| Previous | 3.20% |
| 12:30 | USD |
| Durable Goods Orders Apr | |
| Consensus | 3.30% |
| Previous | 0.80% |
| 12:30 | USD |
| Durable Goods Orders ex Transport Apr | |
| Consensus | 0.50% |
| Previous | 0.90% |
| 12:30 | USD |
| GDP Annualized Q1 P | |
| Consensus | 2% |
| Previous | 2% |
| 14:00 | USD |
| New Home Sales Apr | |
| Consensus | 661K |
| Previous | 682K |
| 14:30 | USD |
| Natural Gas Storage (May 22) | |
| Consensus | |
| Previous | 101B |
| 16:00 | USD |
| Crude Oil Inventories (May 22) | |
| Consensus | |
| Previous | -7.9M |
Friday, May 29, 2026
| GMT | Ccy | Events | Cons | Prev |
|---|---|---|---|---|
| 23:30 | JPY | Tokyo CPI Y/Y May | 1.50% | |
| 23:30 | JPY | Tokyo CPI Core Y/Y May | 1.50% | 1.50% |
| 23:30 | JPY | Tokyo CPI Core-Core Y/Y May | 1.90% | |
| 23:30 | JPY | Unemployment Rate Apr | 2.70% | 2.70% |
| 23:50 | JPY | Industrial Production M/M Apr P | -0.30% | -0.40% |
| 23:50 | JPY | Retail Trade Y/Y Apr | 1.30% | 1.70% |
| 01:00 | NZD | ANZ Business Confidence May | -10.6 | |
| 01:00 | NZD | ANZ Activity Outlook May | 19.6 | |
| 01:30 | AUD | Private Sector Credit M/M Apr | 0.60% | 0.70% |
| 05:00 | JPY | Housing Starts Y/Y Apr | 14.70% | -29.30% |
| 05:00 | JPY | Consumer Confidence Index May | 32.5 | 32.2 |
| 06:45 | EUR | France GDP Q/Q Q1 | 0% | 0% |
| 07:00 | CHF | KOF Leading Indicator Apr | 98 | 97.9 |
| 07:55 | EUR | Germany Unemployment Change Apr | 10K | 20K |
| 07:55 | EUR | Germany Unemployment Rate Apr | 6.40% | 6.40% |
| 12:00 | EUR | Germany CPI M/M May P | 0.60% | |
| 12:00 | EUR | Germany CPI Y/Y May P | 2.80% | 2.90% |
| 12:30 | CAD | GDP M/M Mar | 0.10% | 0.20% |
| 12:30 | USD | Goods Trade Balance (USD) Apr P | -88.6B | -87.9B |
| 13:45 | USD | Chicago PMI May | 51.3 | 49.2 |
| 23:30 | JPY |
| Tokyo CPI Y/Y May | |
| Consensus | |
| Previous | 1.50% |
| 23:30 | JPY |
| Tokyo CPI Core Y/Y May | |
| Consensus | 1.50% |
| Previous | 1.50% |
| 23:30 | JPY |
| Tokyo CPI Core-Core Y/Y May | |
| Consensus | |
| Previous | 1.90% |
| 23:30 | JPY |
| Unemployment Rate Apr | |
| Consensus | 2.70% |
| Previous | 2.70% |
| 23:50 | JPY |
| Industrial Production M/M Apr P | |
| Consensus | -0.30% |
| Previous | -0.40% |
| 23:50 | JPY |
| Retail Trade Y/Y Apr | |
| Consensus | 1.30% |
| Previous | 1.70% |
| 01:00 | NZD |
| ANZ Business Confidence May | |
| Consensus | |
| Previous | -10.6 |
| 01:00 | NZD |
| ANZ Activity Outlook May | |
| Consensus | |
| Previous | 19.6 |
| 01:30 | AUD |
| Private Sector Credit M/M Apr | |
| Consensus | 0.60% |
| Previous | 0.70% |
| 05:00 | JPY |
| Housing Starts Y/Y Apr | |
| Consensus | 14.70% |
| Previous | -29.30% |
| 05:00 | JPY |
| Consumer Confidence Index May | |
| Consensus | 32.5 |
| Previous | 32.2 |
| 06:45 | EUR |
| France GDP Q/Q Q1 | |
| Consensus | 0% |
| Previous | 0% |
| 07:00 | CHF |
| KOF Leading Indicator Apr | |
| Consensus | 98 |
| Previous | 97.9 |
| 07:55 | EUR |
| Germany Unemployment Change Apr | |
| Consensus | 10K |
| Previous | 20K |
| 07:55 | EUR |
| Germany Unemployment Rate Apr | |
| Consensus | 6.40% |
| Previous | 6.40% |
| 12:00 | EUR |
| Germany CPI M/M May P | |
| Consensus | |
| Previous | 0.60% |
| 12:00 | EUR |
| Germany CPI Y/Y May P | |
| Consensus | 2.80% |
| Previous | 2.90% |
| 12:30 | CAD |
| GDP M/M Mar | |
| Consensus | 0.10% |
| Previous | 0.20% |
| 12:30 | USD |
| Goods Trade Balance (USD) Apr P | |
| Consensus | -88.6B |
| Previous | -87.9B |
| 13:45 | USD |
| Chicago PMI May | |
| Consensus | 51.3 |
| Previous | 49.2 |




