Monday, Jun 1, 2026
| GMT | Ccy | Events | Cons | Prev |
|---|---|---|---|---|
| 01:30 | CNY | NBS Manufacturing PMI May | 50 | 50.3 |
| 01:30 | CNY | NBS Non-Manufacturing PMI May | 49.5 | 49.4 |
| 23:50 | JPY | Capital Spending Q1 | 4.10% | 6.50% |
| 00:30 | JPY | Manufacturing PMI May | 54.5 | 54.5 |
| 01:00 | AUD | TD-MI Inflation Gauge M/M May | 0.60% | |
| 01:45 | CNY | RatingDog Manufacturing PMI May | 51.4 | 52.2 |
| 06:00 | EUR | Germany Retail Sales M/M Apr | -0.40% | -2.00% |
| 06:30 | CHF | Real Retail Sales Y/Y Apr | 0.20% | 0.50% |
| 07:00 | CHF | GDP Q/Q Q1 | 0.50% | 0.10% |
| 07:30 | CHF | Manufacturing PMI May | 54 | 54.5 |
| 07:50 | EUR | France Manufacturing PMI May F | 48.9 | 48.9 |
| 07:55 | EUR | Germany Manufacturing PMI May F | 49.9 | 49.9 |
| 08:00 | EUR | Eurozone M3 Money Supply Y/Y Apr | 3.30% | 3.20% |
| 08:00 | EUR | Eurozone Manufacturing PMI May F | 51.4 | 51.4 |
| 08:30 | GBP | Manufacturing PMI May F | 53.7 | |
| 09:00 | EUR | Eurozone Unemployment Rate Apr | 6.20% | 6.20% |
| 13:30 | CAD | Manufacturing PMI May | 53.3 | |
| 13:45 | USD | Manufacturing PMI May F | 55.3 | 55.3 |
| 14:00 | USD | ISM Manufacturing PMI May | 52.6 | 52.7 |
| 14:00 | USD | ISM Manufacturing Prices Paid May | 85.3 | 84.6 |
| 14:00 | USD | ISM Manufacturing Employment Index May | 46.4 | |
| 14:00 | USD | Construction Spending M/M Apr | 0.30% | 0.60% |
| 01:30 | CNY |
| NBS Manufacturing PMI May | |
| Consensus | 50 |
| Previous | 50.3 |
| 01:30 | CNY |
| NBS Non-Manufacturing PMI May | |
| Consensus | 49.5 |
| Previous | 49.4 |
| 23:50 | JPY |
| Capital Spending Q1 | |
| Consensus | 4.10% |
| Previous | 6.50% |
| 00:30 | JPY |
| Manufacturing PMI May | |
| Consensus | 54.5 |
| Previous | 54.5 |
| 01:00 | AUD |
| TD-MI Inflation Gauge M/M May | |
| Consensus | |
| Previous | 0.60% |
| 01:45 | CNY |
| RatingDog Manufacturing PMI May | |
| Consensus | 51.4 |
| Previous | 52.2 |
| 06:00 | EUR |
| Germany Retail Sales M/M Apr | |
| Consensus | -0.40% |
| Previous | -2.00% |
| 06:30 | CHF |
| Real Retail Sales Y/Y Apr | |
| Consensus | 0.20% |
| Previous | 0.50% |
| 07:00 | CHF |
| GDP Q/Q Q1 | |
| Consensus | 0.50% |
| Previous | 0.10% |
| 07:30 | CHF |
| Manufacturing PMI May | |
| Consensus | 54 |
| Previous | 54.5 |
| 07:50 | EUR |
| France Manufacturing PMI May F | |
| Consensus | 48.9 |
| Previous | 48.9 |
| 07:55 | EUR |
| Germany Manufacturing PMI May F | |
| Consensus | 49.9 |
| Previous | 49.9 |
| 08:00 | EUR |
| Eurozone M3 Money Supply Y/Y Apr | |
| Consensus | 3.30% |
| Previous | 3.20% |
| 08:00 | EUR |
| Eurozone Manufacturing PMI May F | |
| Consensus | 51.4 |
| Previous | 51.4 |
| 08:30 | GBP |
| Manufacturing PMI May F | |
| Consensus | |
| Previous | 53.7 |
| 09:00 | EUR |
| Eurozone Unemployment Rate Apr | |
| Consensus | 6.20% |
| Previous | 6.20% |
| 13:30 | CAD |
| Manufacturing PMI May | |
| Consensus | |
| Previous | 53.3 |
| 13:45 | USD |
| Manufacturing PMI May F | |
| Consensus | 55.3 |
| Previous | 55.3 |
| 14:00 | USD |
| ISM Manufacturing PMI May | |
| Consensus | 52.6 |
| Previous | 52.7 |
| 14:00 | USD |
| ISM Manufacturing Prices Paid May | |
| Consensus | 85.3 |
| Previous | 84.6 |
| 14:00 | USD |
| ISM Manufacturing Employment Index May | |
| Consensus | |
| Previous | 46.4 |
| 14:00 | USD |
| Construction Spending M/M Apr | |
| Consensus | 0.30% |
| Previous | 0.60% |
Tuesday, Jun 2, 2026
| GMT | Ccy | Events | Cons | Prev |
|---|---|---|---|---|
| 23:50 | JPY | Monetary Base Y/Y May | -9.50% | -11.30% |
| 01:30 | AUD | Current Account (AUD) Q1 | -22.8B | -21.1B |
| 01:30 | AUD | Building Permits M/M Apr | -1.50% | -10.50% |
| 08:30 | GBP | Mortgage Approvals Apr | 62K | 64K |
| 08:30 | GBP | M4 Money Supply M/M Apr | 0.60% | 0.80% |
| 09:00 | EUR | Eurozone CPI Y/Y May P | 3.30% | 3.00% |
| 09:00 | EUR | Eurozone Core CPI Y/Y May P | 2.40% | 2.20% |
| 23:50 | JPY |
| Monetary Base Y/Y May | |
| Consensus | -9.50% |
| Previous | -11.30% |
| 01:30 | AUD |
| Current Account (AUD) Q1 | |
| Consensus | -22.8B |
| Previous | -21.1B |
| 01:30 | AUD |
| Building Permits M/M Apr | |
| Consensus | -1.50% |
| Previous | -10.50% |
| 08:30 | GBP |
| Mortgage Approvals Apr | |
| Consensus | 62K |
| Previous | 64K |
| 08:30 | GBP |
| M4 Money Supply M/M Apr | |
| Consensus | 0.60% |
| Previous | 0.80% |
| 09:00 | EUR |
| Eurozone CPI Y/Y May P | |
| Consensus | 3.30% |
| Previous | 3.00% |
| 09:00 | EUR |
| Eurozone Core CPI Y/Y May P | |
| Consensus | 2.40% |
| Previous | 2.20% |
Wednesday, Jun 3, 2026
| GMT | Ccy | Events | Cons | Prev |
|---|---|---|---|---|
| 22:45 | NZD | Building Permits Apr | -1.30% | |
| 22:45 | NZD | Terms of Trade Index Q1 | -1.20% | 3.70% |
| 00:30 | JPY | Services PMI May F | 50 | 50 |
| 01:30 | AUD | GDP Q/Q Q1 | 0.50% | 0.80% |
| 01:45 | CNY | RatingDog Services PMI May | 52.3 | 52.6 |
| 07:50 | EUR | France Services PMI May F | 42.9 | 42.9 |
| 07:55 | EUR | Germany Services PMI May F | 47.8 | 47.8 |
| 08:00 | EUR | Eurozone Services PMI May F | 46.4 | 46.4 |
| 08:30 | GBP | Services PMI May F | 47.9 | 47.9 |
| 09:00 | EUR | Eurozone PPI M/M Apr | 0.40% | 3.40% |
| 09:00 | EUR | Eurozone PPI Y/Y Apr | 4.80% | 2.10% |
| 12:15 | USD | ADP Employment Change May | 110K | 109K |
| 12:30 | CAD | Labor Productivity Q/Q Q1 | 0.70% | -0.10% |
| 13:45 | USD | Services PMI May F | 50.9 | 50.9 |
| 14:00 | USD | ISM Services PMI May | 53.6 | 53.6 |
| 14:00 | USD | Factory Orders M/M Apr | 4.60% | 1.50% |
| 14:30 | USD | Crude Oil Inventories (May 29) | -3.3M | |
| 18:00 | USD | Fed's Beige Book |
| 22:45 | NZD |
| Building Permits Apr | |
| Consensus | |
| Previous | -1.30% |
| 22:45 | NZD |
| Terms of Trade Index Q1 | |
| Consensus | -1.20% |
| Previous | 3.70% |
| 00:30 | JPY |
| Services PMI May F | |
| Consensus | 50 |
| Previous | 50 |
| 01:30 | AUD |
| GDP Q/Q Q1 | |
| Consensus | 0.50% |
| Previous | 0.80% |
| 01:45 | CNY |
| RatingDog Services PMI May | |
| Consensus | 52.3 |
| Previous | 52.6 |
| 07:50 | EUR |
| France Services PMI May F | |
| Consensus | 42.9 |
| Previous | 42.9 |
| 07:55 | EUR |
| Germany Services PMI May F | |
| Consensus | 47.8 |
| Previous | 47.8 |
| 08:00 | EUR |
| Eurozone Services PMI May F | |
| Consensus | 46.4 |
| Previous | 46.4 |
| 08:30 | GBP |
| Services PMI May F | |
| Consensus | 47.9 |
| Previous | 47.9 |
| 09:00 | EUR |
| Eurozone PPI M/M Apr | |
| Consensus | 0.40% |
| Previous | 3.40% |
| 09:00 | EUR |
| Eurozone PPI Y/Y Apr | |
| Consensus | 4.80% |
| Previous | 2.10% |
| 12:15 | USD |
| ADP Employment Change May | |
| Consensus | 110K |
| Previous | 109K |
| 12:30 | CAD |
| Labor Productivity Q/Q Q1 | |
| Consensus | 0.70% |
| Previous | -0.10% |
| 13:45 | USD |
| Services PMI May F | |
| Consensus | 50.9 |
| Previous | 50.9 |
| 14:00 | USD |
| ISM Services PMI May | |
| Consensus | 53.6 |
| Previous | 53.6 |
| 14:00 | USD |
| Factory Orders M/M Apr | |
| Consensus | 4.60% |
| Previous | 1.50% |
| 14:30 | USD |
| Crude Oil Inventories (May 29) | |
| Consensus | |
| Previous | -3.3M |
| 18:00 | USD |
| Fed's Beige Book | |
| Consensus | |
| Previous | |
Thursday, Jun 4, 2026
| GMT | Ccy | Events | Cons | Prev |
|---|---|---|---|---|
| 01:30 | AUD | Trade Balance (AUD) Apr | -1.61B | -1.84B |
| 06:30 | CHF | CPI M/M May | 0.30% | 0.30% |
| 06:30 | CHF | CPI Y/Y May | 0.60% | |
| 07:00 | CHF | Unemployment Rate M/M May | 3.00% | 3.00% |
| 08:30 | GBP | Construction PMI May | 40.1 | 39.7 |
| 10:00 | EUR | Eurozone Retail Sales M/M Apr | -0.30% | -0.10% |
| 12:30 | USD | Initial Jobless Claims (May 29) | 211K | 215K |
| 12:30 | USD | Nonfarm Productivity Q1 | 0.70% | 0.80% |
| 12:30 | USD | Unit Labor Costs Q1 | 2.40% | 2.30% |
| 14:30 | USD | Natural Gas Storage (May 29) | 92B |
| 01:30 | AUD |
| Trade Balance (AUD) Apr | |
| Consensus | -1.61B |
| Previous | -1.84B |
| 06:30 | CHF |
| CPI M/M May | |
| Consensus | 0.30% |
| Previous | 0.30% |
| 06:30 | CHF |
| CPI Y/Y May | |
| Consensus | |
| Previous | 0.60% |
| 07:00 | CHF |
| Unemployment Rate M/M May | |
| Consensus | 3.00% |
| Previous | 3.00% |
| 08:30 | GBP |
| Construction PMI May | |
| Consensus | 40.1 |
| Previous | 39.7 |
| 10:00 | EUR |
| Eurozone Retail Sales M/M Apr | |
| Consensus | -0.30% |
| Previous | -0.10% |
| 12:30 | USD |
| Initial Jobless Claims (May 29) | |
| Consensus | 211K |
| Previous | 215K |
| 12:30 | USD |
| Nonfarm Productivity Q1 | |
| Consensus | 0.70% |
| Previous | 0.80% |
| 12:30 | USD |
| Unit Labor Costs Q1 | |
| Consensus | 2.40% |
| Previous | 2.30% |
| 14:30 | USD |
| Natural Gas Storage (May 29) | |
| Consensus | |
| Previous | 92B |
Friday, Jun 5, 2026
| GMT | Ccy | Events | Cons | Prev |
|---|---|---|---|---|
| 23:30 | JPY | Labor Cash Earnings Y/Y Apr | 3.20% | 2.70% |
| 23:30 | JPY | Overall Household Spending Y/Y Apr | -1.40% | -2.90% |
| 05:00 | JPY | Leading Economic Index Apr P | 114.3 | 114 |
| 07:00 | CHF | Foreign Currency Reserves (CHF) May | 716B | |
| 09:00 | EUR | Eurozone GDP Q/Q Q1 F | 0.10% | 0.10% |
| 12:30 | USD | Nonfarm Payrolls May | 96K | 115K |
| 12:30 | USD | Unemployment Rate May | 4.30% | 4.30% |
| 12:30 | USD | Average Hourly Earnings M/M May | 0.30% | 0.20% |
| 12:30 | CAD | Net Change in Employment May | 10.2K | -17.7K |
| 12:30 | CAD | Unemployment Rate May | 6.90% | 6.90% |
| 14:00 | CAD | Ivey PMI May | 55 | 57.7 |
| 23:30 | JPY |
| Labor Cash Earnings Y/Y Apr | |
| Consensus | 3.20% |
| Previous | 2.70% |
| 23:30 | JPY |
| Overall Household Spending Y/Y Apr | |
| Consensus | -1.40% |
| Previous | -2.90% |
| 05:00 | JPY |
| Leading Economic Index Apr P | |
| Consensus | 114.3 |
| Previous | 114 |
| 07:00 | CHF |
| Foreign Currency Reserves (CHF) May | |
| Consensus | |
| Previous | 716B |
| 09:00 | EUR |
| Eurozone GDP Q/Q Q1 F | |
| Consensus | 0.10% |
| Previous | 0.10% |
| 12:30 | USD |
| Nonfarm Payrolls May | |
| Consensus | 96K |
| Previous | 115K |
| 12:30 | USD |
| Unemployment Rate May | |
| Consensus | 4.30% |
| Previous | 4.30% |
| 12:30 | USD |
| Average Hourly Earnings M/M May | |
| Consensus | 0.30% |
| Previous | 0.20% |
| 12:30 | CAD |
| Net Change in Employment May | |
| Consensus | 10.2K |
| Previous | -17.7K |
| 12:30 | CAD |
| Unemployment Rate May | |
| Consensus | 6.90% |
| Previous | 6.90% |
| 14:00 | CAD |
| Ivey PMI May | |
| Consensus | 55 |
| Previous | 57.7 |




