Monday, May 4, 2026
| GMT | Ccy | Events | Cons | Prev |
|---|---|---|---|---|
| 01:00 | AUD | TD-MI Inflation Gauge M/M Apr | 1.30% | |
| 07:30 | CHF | Manufacturing PMI Apr | 51.9 | 53.3 |
| 07:50 | EUR | France Manufacturing PMI Apr F | 52.8 | |
| 07:55 | EUR | Germany Manufacturing PMI Apr F | 51.2 | 51.2 |
| 08:00 | EUR | Eurozone Manufacturing PMI Apr F | 52.2 | 52.2 |
| 08:30 | EUR | Eurozone Sentix Investor Confidence May | -20.5 | -19.2 |
| 14:00 | USD | Factory Orders M/M Mar | 0.40% | 0.00% |
| 01:00 | AUD |
| TD-MI Inflation Gauge M/M Apr | |
| Consensus | |
| Previous | 1.30% |
| 07:30 | CHF |
| Manufacturing PMI Apr | |
| Consensus | 51.9 |
| Previous | 53.3 |
| 07:50 | EUR |
| France Manufacturing PMI Apr F | |
| Consensus | |
| Previous | 52.8 |
| 07:55 | EUR |
| Germany Manufacturing PMI Apr F | |
| Consensus | 51.2 |
| Previous | 51.2 |
| 08:00 | EUR |
| Eurozone Manufacturing PMI Apr F | |
| Consensus | 52.2 |
| Previous | 52.2 |
| 08:30 | EUR |
| Eurozone Sentix Investor Confidence May | |
| Consensus | -20.5 |
| Previous | -19.2 |
| 14:00 | USD |
| Factory Orders M/M Mar | |
| Consensus | 0.40% |
| Previous | 0.00% |
Tuesday, May 5, 2026
| GMT | Ccy | Events | Cons | Prev |
|---|---|---|---|---|
| 04:30 | AUD | RBA Interest Rate Decision | 4.35% | 4.10% |
| 05:30 | AUD | RBA Press Conference | ||
| 06:30 | CHF | CPI M/M Apr | 0.40% | 0.20% |
| 06:30 | CHF | CPI Y/Y Apr | 0.30% | |
| 12:30 | CAD | Trade Balance (CAD) Mar | -2.8B | -5.7B |
| 12:30 | USD | Trade Balance (USD) Mar | -59.0B | -57.3B |
| 13:45 | USD | Services PMI Apr F | 51.3 | 51.3 |
| 14:00 | USD | ISM Services PMI Apr | 53.8 | 54 |
| 04:30 | AUD |
| RBA Interest Rate Decision | |
| Consensus | 4.35% |
| Previous | 4.10% |
| 05:30 | AUD |
| RBA Press Conference | |
| Consensus | |
| Previous | |
| 06:30 | CHF |
| CPI M/M Apr | |
| Consensus | 0.40% |
| Previous | 0.20% |
| 06:30 | CHF |
| CPI Y/Y Apr | |
| Consensus | |
| Previous | 0.30% |
| 12:30 | CAD |
| Trade Balance (CAD) Mar | |
| Consensus | -2.8B |
| Previous | -5.7B |
| 12:30 | USD |
| Trade Balance (USD) Mar | |
| Consensus | -59.0B |
| Previous | -57.3B |
| 13:45 | USD |
| Services PMI Apr F | |
| Consensus | 51.3 |
| Previous | 51.3 |
| 14:00 | USD |
| ISM Services PMI Apr | |
| Consensus | 53.8 |
| Previous | 54 |
Wednesday, May 6, 2026
| GMT | Ccy | Events | Cons | Prev |
|---|---|---|---|---|
| 22:45 | NZD | Employment Change Q1 | 0.30% | 0.50% |
| 22:45 | NZD | Unemployment Rate Q1 | 5.40% | 5.40% |
| 22:45 | NZD | Labour Cost Index Q/Q Q1 | 0.40% | 0.40% |
| 01:45 | CNY | RatingDog Services PMI Apr | 52 | 52.1 |
| 07:50 | EUR | France Services PMI Apr F | 46.5 | 46.5 |
| 07:55 | EUR | Germany Services PMI Apr F | 46.9 | 46.9 |
| 08:00 | EUR | Eurozone Services PMI Apr F | 47.4 | 47.4 |
| 08:30 | GBP | Services PMI Apr F | 52 | 52 |
| 09:00 | EUR | Eurozone PPI Y/Y Mar | -3% | |
| 09:00 | EUR | Eurozone PPI M/M Mar | -0.70% | |
| 12:15 | USD | ADP Employment Change Apr | 79K | 62K |
| 14:00 | CAD | Ivey PMI Apr | 49.9 | 49.7 |
| 14:30 | USD | Crude Oil Inventories (May 1) | -6.2M |
| 22:45 | NZD |
| Employment Change Q1 | |
| Consensus | 0.30% |
| Previous | 0.50% |
| 22:45 | NZD |
| Unemployment Rate Q1 | |
| Consensus | 5.40% |
| Previous | 5.40% |
| 22:45 | NZD |
| Labour Cost Index Q/Q Q1 | |
| Consensus | 0.40% |
| Previous | 0.40% |
| 01:45 | CNY |
| RatingDog Services PMI Apr | |
| Consensus | 52 |
| Previous | 52.1 |
| 07:50 | EUR |
| France Services PMI Apr F | |
| Consensus | 46.5 |
| Previous | 46.5 |
| 07:55 | EUR |
| Germany Services PMI Apr F | |
| Consensus | 46.9 |
| Previous | 46.9 |
| 08:00 | EUR |
| Eurozone Services PMI Apr F | |
| Consensus | 47.4 |
| Previous | 47.4 |
| 08:30 | GBP |
| Services PMI Apr F | |
| Consensus | 52 |
| Previous | 52 |
| 09:00 | EUR |
| Eurozone PPI Y/Y Mar | |
| Consensus | |
| Previous | -3% |
| 09:00 | EUR |
| Eurozone PPI M/M Mar | |
| Consensus | |
| Previous | -0.70% |
| 12:15 | USD |
| ADP Employment Change Apr | |
| Consensus | 79K |
| Previous | 62K |
| 14:00 | CAD |
| Ivey PMI Apr | |
| Consensus | 49.9 |
| Previous | 49.7 |
| 14:30 | USD |
| Crude Oil Inventories (May 1) | |
| Consensus | |
| Previous | -6.2M |
Thursday, May 7, 2026
| GMT | Ccy | Events | Cons | Prev |
|---|---|---|---|---|
| 23:50 | JPY | Monetary Base Y/Y Apr | -10.50% | -11.60% |
| 23:50 | JPY | BoJ Minutes | ||
| 01:30 | AUD | Trade Balance (AUD) Mar | 4.45B | 5.69B |
| 06:00 | EUR | Germany Factory Orders M/M Mar | 1.10% | 0.90% |
| 07:00 | CHF | Foreign Currency Reserves *CHF) Apr | 721B | |
| 08:00 | CHF | Unemployment Rate M/M Apr | 3.00% | 3.00% |
| 08:30 | GBP | Construction PMI Apr | 46.2 | 45.6 |
| 09:00 | EUR | Eurozone Retail Sales M/M Mar | -0.40% | -0.20% |
| 12:30 | USD | Initial Jobless Claims (May 1) | 199K | 189K |
| 12:30 | USD | Unit Labor Costs Q1 P | 4.40% | |
| 12:30 | USD | Nonfarm Productivity Q1 P | 1.80% | |
| 14:30 | USD | Natural Gas Storage (May 1) | 79B |
| 23:50 | JPY |
| Monetary Base Y/Y Apr | |
| Consensus | -10.50% |
| Previous | -11.60% |
| 23:50 | JPY |
| BoJ Minutes | |
| Consensus | |
| Previous | |
| 01:30 | AUD |
| Trade Balance (AUD) Mar | |
| Consensus | 4.45B |
| Previous | 5.69B |
| 06:00 | EUR |
| Germany Factory Orders M/M Mar | |
| Consensus | 1.10% |
| Previous | 0.90% |
| 07:00 | CHF |
| Foreign Currency Reserves *CHF) Apr | |
| Consensus | |
| Previous | 721B |
| 08:00 | CHF |
| Unemployment Rate M/M Apr | |
| Consensus | 3.00% |
| Previous | 3.00% |
| 08:30 | GBP |
| Construction PMI Apr | |
| Consensus | 46.2 |
| Previous | 45.6 |
| 09:00 | EUR |
| Eurozone Retail Sales M/M Mar | |
| Consensus | -0.40% |
| Previous | -0.20% |
| 12:30 | USD |
| Initial Jobless Claims (May 1) | |
| Consensus | 199K |
| Previous | 189K |
| 12:30 | USD |
| Unit Labor Costs Q1 P | |
| Consensus | |
| Previous | 4.40% |
| 12:30 | USD |
| Nonfarm Productivity Q1 P | |
| Consensus | |
| Previous | 1.80% |
| 14:30 | USD |
| Natural Gas Storage (May 1) | |
| Consensus | |
| Previous | 79B |
Friday, May 8, 2026
| GMT | Ccy | Events | Cons | Prev |
|---|---|---|---|---|
| 23:30 | JPY | Labor Cash Earnings Y/Y Mar | 3.20% | 3.30% |
| 00:30 | JPY | Services PMI Apr F | 51.2 | 51.2 |
| 06:00 | EUR | Germany Industrial Production M/M Mar | 0.40% | -0.30% |
| 06:00 | EUR | Germany Trade Balance (EUR) Mar | 18.9B | 19.8B |
| 12:30 | CAD | Net Change in Employment Apr | 5.1K | 14.1K |
| 12:30 | CAD | Unemployment Rate Apr | 6.70% | 6.70% |
| 12:30 | USD | Nonfarm Payrolls Apr | 60K | 178K |
| 12:30 | USD | Unemployment Rate Apr | 4.30% | 4.30% |
| 12:30 | USD | Average Hourly Earnings M/M Apr | 0.30% | 0.20% |
| 23:30 | JPY |
| Labor Cash Earnings Y/Y Mar | |
| Consensus | 3.20% |
| Previous | 3.30% |
| 00:30 | JPY |
| Services PMI Apr F | |
| Consensus | 51.2 |
| Previous | 51.2 |
| 06:00 | EUR |
| Germany Industrial Production M/M Mar | |
| Consensus | 0.40% |
| Previous | -0.30% |
| 06:00 | EUR |
| Germany Trade Balance (EUR) Mar | |
| Consensus | 18.9B |
| Previous | 19.8B |
| 12:30 | CAD |
| Net Change in Employment Apr | |
| Consensus | 5.1K |
| Previous | 14.1K |
| 12:30 | CAD |
| Unemployment Rate Apr | |
| Consensus | 6.70% |
| Previous | 6.70% |
| 12:30 | USD |
| Nonfarm Payrolls Apr | |
| Consensus | 60K |
| Previous | 178K |
| 12:30 | USD |
| Unemployment Rate Apr | |
| Consensus | 4.30% |
| Previous | 4.30% |
| 12:30 | USD |
| Average Hourly Earnings M/M Apr | |
| Consensus | 0.30% |
| Previous | 0.20% |




